Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... transmitere revisal versus decizie incetare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

transmitere revisal versus decizie incetare

buna seara,am o intrebare ca deja nu mai stiu
-in CIM pe perioada determinata este prevazut ~pe perioada cuprinsa intre data de 02.05.2011 si data de 02.12.2011~ ce trebuie sa fac?

a)decizia o fac cf art 56 lit i incepind cu data de 03.12.2011 si transmit revisalul in 03.12.2011 sau

b) decizia o fac incepind cu data de 02.12.2011 si transmit revisalul in 02.12.2011

multumesc mult
Data incetarii este ultima zi lucrata. Daca ultima zi e 2, atunci CIM inceteaza cu 2, nu cu 3 .

HG 500/2011 coroborat cu HG 1105/2011 stipuleaza foarte clar:
“Art. 4-(1)Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art.3 alin. 2, si transmiterea registrului se fac dupa cum urmeza:

d) elementele prevzute la art.3 alin. 2 lit. i (data incetarii contractului individual de munca) se inregistreaza in registru LA DATA incetarii contractului individual de munca / LA DATA luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat, in conditiile legii, incetarea contractului individual de munca.”
cristina_alexandrescu a scris:

Data incetarii este ultima zi lucrata. [...]

Eu cred ca e urmatoarea zi.
Art.56 lit.i C.mun. este clar si nu lasa loc de interpretari cu privire la data incetarii , si anume: c.i.m. incheiat pe durata determinat inceteaza de drept la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata ...

In speta, daca perioada c.i.m. este 02.05.2011 - 02.12.2011 c.i.m. inceteaza pe data de 02.12.2011 si nu pe data de 03.12.2011 ...
multumesc mult pentru raspunsuri si promptitudine
@mea culpa a scris

b) decizia o fac incepind cu data de 02.12.2011 si transmit revisalul in 02.12.2011

nu mai faceti decizie de incetare , cm incetaza de drept conform art.56 lit.i din L.53/2003-Codul muncii
armeniaD, utilizator